pl
  • Chirurgia
15 marca - 2025

Podcięcie wędzidełka – kiedy jest konieczne i jak wygląda zabieg?

Podcięcie wędzidełka – kiedy jest konieczne i jak wygląda zabieg?

Chociaż wędzidełka z anatomicznego punktu widzenia wydają się niepozorną częścią budowy jamy ustnej, to ich rola jest na tyle istotna, że wszelkie nieprawidłowości w budowie mogą przysparzać problemów w codziennym funkcjonowaniu.

Czym jest krótkie wędzidełko i jakie są jego konsekwencje?

Wędzidełka w jamie ustnej to pionowe fałdy błony śluzowej o kształcie trójkąta, umiejscowione w linii pośrodkowej przedsionka jamy ustnej, łączące wewnętrzną powierzchnię warg i języka z dziąsłami lub dnem jamy ustnej.

Wędzidełko wargi górnej przebiega od wewnętrznej strony górnej wargi do wyrostka zębodołowego szczęki w okolicy między górnymi jedynkami, natomiast wędzidełko wargi dolnej łączy dolną wargę z dziąsłem w rejonie dolnych jedynek.

Przerośnięte wędzidełko wargi górnej oraz nieprawidłowo ukształtowane wędzidełko wargi dolnej mogą generować rozmaite problemy.

Kiedy podcinanie wędzidełka jest konieczne?

Zabieg bywa konieczną procedurą w określonych sytuacjach. Dlaczego warto zająć się nieprawidłową budową wędzidełka?

Warto skonsultować się ze specjalistą w przypadku trudności w karmieniu piersią lub ze względu na występowanie problemów komunikacyjnych.

Decyzję o zabiegu podejmuje lekarz stomatolog lub logopeda na podstawie dokładnego badania klinicznego oraz oceny funkcjonalnej jamy ustnej.

Jak wygląda zabieg podcięcia wędzidełka?

Podcięcie wędzidełka nie jest inwazyjną procedurą. W wielu przypadkach odbywa się jeszcze w trakcie pobytu noworodka w szpitalu, w pierwszych dobach po jego przyjściu na świat.

Zabieg ten jest też wykonywany u osób dorosłych i nie stanowi źródła dyskomfortu, dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego.

Procedura ta polega na precyzyjnym przecięciu błony śluzowej przy użyciu nowoczesnego lasera stomatologicznego.

Laserowe podcięcie wędzidełka cieszy się coraz większym uznaniem ze względu na minimalizację ryzyka infekcji, brak krwawienia oraz znacznie szybsze gojenie rany.

Czas gojenia i zalecenia po zabiegu

Proces gojenia po zabiegu podcięcia wędzidełka przebiega sprawnie ze względu na środowisko panujące w jamie ustnej i specyficzne właściwości błony śluzowej.

Standardowo, całkowite wygojenie zajmuje około 7 dni. W tym okresie ważne jest, aby dostosować się do zaleceń lekarskich, takich jak:

  • unikanie gorących oraz pikantnych potraw,
  • utrzymanie higieny jamy ustnej,
  • eliminacja alkoholu i tytoniu do momentu pełnego zagojenia miejsca pozabiegowego.

Choć wiele osób obawia się ryzyka powikłań, to w rzeczywistości podcięcie wędzidełka języka jest rutynową procedurą. Rezygnacja z tego zabiegu może przyczynić się natomiast do wielu negatywnych skutków, takich jak zaburzenia efektywnej artykulacji, nadmierne męczenie się w trakcie mówienia i rozwój wad wymowy.

Procedura nie wymaga hospitalizacji, a dostępne bez recepty środki znieczulające w zupełności wystarczą, aby wyeliminować ewentualny dyskomfort.

Niezależnie od tego, czy specjalista wykryje nieprawidłowości anatomiczne w przypadku wędzidełka wargi górnej czy też dolnej lub po stronie języka, zabieg jest nieskomplikowaną procedurą, pozwalającą na odzyskanie pełnej funkcjonalności aparatu mowy. Warto więc zdecydować się na ten krok, aby zadbać o swoją codzienną wygodę i swobodną komunikację, co przełoży się na różne sfery życia.

Umów wizytę: