Na zdrowie zębów wpływa wiele czynników. Jednym z kluczowych jest higiena jamy ustnej. Dokładne mycie trudno dostępnych miejsc (zwłaszcza przestrzeni międzyzębowych) i usuwanie płytki bakteryjnej jest możliwe dzięki stosowaniu odpowiedniej szczoteczki. Największą popularnością cieszą się szczoteczki soniczne i elektryczne. Co rożni je od siebie i na którą się zdecydować?
Od czego zależy skuteczność mycia zębów?
Podczas stosowania tradycyjnej szczoteczki manualnej może wydawać się nam, że zęby zostały w pełni oczyszczone, ale to tylko pozory. Resztki jedzenia nadal pozostają zaklinowane w przestrzeniach międzyzębowych oraz bruzdach. Nie widzimy ich, a dodatkowo ich umiejscowienie utrudnia proces szczotkowania.
Skuteczne mycie zębów jest uzależnione od ilości ruchów wykonywanych przez szczoteczkę w jamie ustnej. Ręka nawet niezwykle sprawnej fizycznie osoby nie jest w stanie wykonać tej czynności tak szybko, jak urządzenie elektryczne.
Częstym błędem w trakcie mycia zębów szczoteczką manualną jest nadmierne dociskanie jej do powierzchni zębów, aby zwiększyć dokładność wykonywanej czynności. Kiedy włosie szczoteczki nazbyt intensywnie pracuje w jamie ustnej, może dochodzić do uszkodzenia szkliwa oraz podrażnienia dziąseł.
W utrzymywaniu higieny jamy ustnej, oprócz techniki szczotkowania i wyboru szczoteczki, ważne jest także, jak często myjemy zęby, jakiej używamy pasty i czy dbamy o regularność wykonywanych czynności.
Szczoteczki soniczne – opis i zalety
Szczoteczką soniczną nazywamy urządzenie elektryczne wykorzystujące w swoim trybie pracy fale dźwiękowe. Głowica szczoteczki za pomocą drgań dźwiękowych wykonuje ruch wymiatający, z częstotliwością kilkudziesięciu tysięcy powtórzeń na minutę.
Jakie są największe zalety szczoteczki sonicznej?
- Precyzyjnie usuwa płytkę nazębną,
- jest bezpieczna dla dziąseł, a jednocześnie działa bardzo efektywnie,
- prosta w użytkowaniu.
Szczoteczkę soniczną poleca się każdemu, kto chce dbać skrupulatnie o higienę uzębienia. Jest odpowiednia dla osób noszących aparat ortodontyczny, mających implanty i uzupełnienia protetyczne, np. korony i mosty.
Włosie końcówki wymiennej jest miękkie i nie podrażnia dziąseł, a jednocześnie umożliwia dokładniejsze umycie zębów i dotarcie do trudno dostępnych zakamarków.
Fale dźwiękowe wprowadzają w drżenie drobinki pasty do zębów, dzięki czemu jest ona bardzo dokładnie rozprowadzana we wszystkich zakamarkach jamy ustnej.
Szczoteczki elektryczne – opis i zalety
Korzystanie ze szczoteczki elektrycznej (zwanej także rotacyjną) jest równie proste, jak w przypadku szczoteczki sonicznej.
Głowica wprawiona jest w ruch obrotowo-oscylacyjny i kręci się raz w lewą, raz w prawą stronę. Szybkość pracy szczoteczki elektrycznej sprawia, że jest dużo bardziej efektywna niż tradycyjny, manualny model.
Jakie są zalety szczoteczki elektrycznej?
- skuteczność czyszczenia (efektywne usuwanie płytki nazębnej),
- dostępność i różnorodność,
- cenowa przystępność,
- dodatkowe funkcje – timer, czujnik nacisku.
Niewielką okrągłą główką można dotrzeć bez trudu do tylnych części jamy ustnej i dokładnie oczyścić przestrzenie międzyzębowe. Co ważne, większość szczoteczek elektrycznych posiada czujnik, dzięki któremu wiemy, kiedy szczoteczka za mocno dociska włosie do powierzchni zębów.
Przeciętna szczoteczka rotacyjna wykonuje około 8 tysięcy ruchów oscylacyjno-rotacyjnych. W przypadku modeli pulsacyjnych częstotliwość ta wzrasta do okolo 30 tysięcy obrotów na minutę.
Szczoteczka soniczna czy szczoteczka elektryczna?
Zarówno szczoteczki rotacyjne, jak też soniczne utrzymują higienę jamy ustnej na odpowiednim poziomie. Nie dopuszczają do odkładania się kamienia nazębnego i zapobiegają rozwojowi próchnicy.
Wybór najlepszego dla nas modelu jest uzależniony przede wszystkim od preferencji użytkowania i odczuć, jakie towarzyszą nam w trakcie mycia zębów szczoteczką soniczną lub elektryczną.
To czym się różni szczoteczka soniczna od elektrycznej, to również miękkość jej włosia. Jest delikatniejsza dla szkliwa i dziąseł, dlatego warto zdecydować się na nią, jeśli cierpimy na paradontozę.
Niezależnie od tego, jaką decyzję podejmiemy warto pamiętać, że w celu utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej konieczne jest także stosowanie nici dentystycznej, płynu do płukania jamy ustnej oraz rekomenduje się używanie irygatora, który pozwala na niezwykle precyzyjne usunięcie resztek pożywienia z trudno dostępnych miejsc.