Chociaż zęby mądrości nie pełnią istotnej roli w układzie stomatognatycznym człowieka, to potrafią przysporzyć wielu codziennych dolegliwości. Mogą nawet przyczyniać się do rozwoju wad zgryzu lub zmian próchnicowych. Czemu więc zawdzięczają swoją nazwę? Kiedy powinny skłonić Cię do wizyty u stomatologa lub ortodonty?
Dlaczego ósemki nazywamy „zębami mądrości”?
Wydawać by się mogło, że nazewnictwo trzecich zębów trzonowych jest uwarunkowane ich szczególną rolą w ludzkim zgryzie. W praktyce jednak etymologia nawiązuje do wieku, w którym zęby mądrości zaczynają się wyrzynać. Najczęściej odbywa się to między 17. a 25. rokiem życia, ale może też nastąpić dużo później.
Trzecie zęby trzonowe pojawiają się w dorosłości, a zatem wtedy, gdy człowiek osiąga pewną życiową dojrzałość.
Badania naukowe antropologów z uniwersytetu w Arizonie opublikowane na łamach Science Advances dowodzą, że ósemki wyrzynają się w jamie ustnej dorosłego człowieka zważywszy na wolne tempo wzrostu szczęki i żuchwy. W okresie dzieciństwa zwyczajnie nie byłoby dla nich miejsca w łuku zębowym.
Rola ósemek w jamie ustnej
W wyniku ewolucji i anatomicznych zmian układu stomatognatycznego ostatnie zęby nie są już niezbędne. Warunki życiowe człowieka uległy radykalnej modyfikacji, podobnie jak jego system żywienia.
Niegdyś trzonowce pełniły ważną rolę miażdżenia dużych i twardych kawałków pokarmu. Obecnie ich usunięcie jest często niezbędne, by przywrócić optymalne warunki zgryzowe w jamie ustnej pacjenta.
Usuwanie zębów mądrości – czemu tak często dochodzi do ekstrakcji?
Wady zgryzu są częstą przyczyną kompleksów i ukrywania uśmiechu. Zaburzenie symetrii oraz estetyki zębów to tylko jedna strona medalu. Duże znaczenie mają też konsekwencje zdrowotne.
Ząb mądrości w wyniku nieprawidłowego toru wyrzynania może powodować stłoczenie zgryzu. Mimo zaangażowania i wielu starań utrzymania higieny jamy ustnej, utrudnione czyszczenie przestrzeni międzyzębowych przyczynia się wówczas do rozwoju próchnicy.
Udając się do gabinetu stomatologicznego zapobiegasz tej zakaźnej chorobie bakteryjnej, co oznacza, że dbasz o cały swój organizm. Próchnica, co warto przypomnieć, potrafi zaszkodzić wielu Twoim narządom. Wystarczy opieka specjalisty, by tego uniknąć.
Podjęcie decyzji o ekstrakcji zębów mądrości jest konieczne także w przypadku:
- Leczenia ortodontycznego (aby było efektywne i skuteczne w długofalowej perspektywie),
- Dolegliwości bólowych,
- Stanów zapalnych dziąseł,
- Ucisku ósemek na pozostałe zęby.
Być może obawiasz się tej procedury i uważasz, że lepiej z niej zrezygnować, aby uniknąć stresu i wizyty u specjalisty. Niepokój jest naturalnym zjawiskiem w sytuacji, gdy wizja odczuwania określonych dolegliwości jest silniejsza niż motywacja do zmiany. Nie musisz jednak obawiać się zabiegu, dzięki nowoczesnym sposobom znieczulenia, które eliminują ból.
Ekstrakcja nie trwa długo, a Ty w czasie jej trwania możesz czuć się spokojnie. Po usunięciu zęba mądrości wystarczą 2 dni, aby zupełnie zapomnieć o wizycie stomatologicznej. Pozytywne rezultaty będziesz za to odczuwać w długofalowej perspektywie.
Czy zęby mądrości mają przyszłość?
Dzięki rozwojowi stomatologii i możliwościom diagnostyki obrazowej specjaliści coraz częściej wykrywają nieprawidłowości w obrębie jamy ustnej już na początku ich powstania.
Oznacza to, że w porę wykonany zabieg chroni Cię przed dokuczliwymi konsekwencjami zdrowotnymi. Zastanawiasz się, czy ostatnie zęby trzonowe wymagają ekstrakcji w każdym przypadku?
Pamiętaj, że decyzja zawsze pozostaje po stronie lekarza, który na podstawie badań i analizy indywidualnych czynników wybiera rozwiązanie z korzyścią dla Twego zdrowia.