Augmentacja kości szczęki lub żuchwy to zabieg z obszaru chirurgii stomatologicznej oraz periodontologii, dzięki któremu można zapewnić niezbędne warunki w jamie ustnej do wszczepienia implantów zębowych oraz przywrócenia pełnej funkcjonalności narządu żucia.
Co to jest augmentacja kości?
Augmentacja kości jest zabiegiem służącym odbudowie tkanki kostnej w sytuacji, gdy doszło do jej utraty wskutek m.in. braków zębowych lub bezzębia. Procedura nazywana jest także sterowaną regeneracją kości szczęki lub żuchwy. Polega na wprowadzeniu materiału kostnego albo kościozastępczego do miejsca ubytku.
Zabieg augmentacji kości przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Chirurg dokonuje odwarstwienia i retrakcji płata błony śluzowej i tkanki okostnej. Następnie wszczepia materiał kościozastępczy lub tkankę kostną pacjenta oraz pokrywa wszczep membraną, która zapobiega przed wrastaniem tkanek miękkich. Na zakończenie zabiegu regeneracji tkanki kostnej lekarz zakłada szwy, na zdjęcie których pacjent musi zgłosić się po około tygodniu.
W sytuacji pojawienia się dolegliwości bólowych bezpośrednio po zabiegu, lekarz może przepisać leki przeciwbólowe. Na wizycie kontrolnej specjalista oceni także, czy u pacjenta proces gojenia przebiega prawidłowo. Pozabiegowy monitoring zdrowia pacjenta jest bardzo ważny także ze względu na możliwość pojawienia się powikłań, takich jak zapalenie kości szczęki lub brak integracji materiału z kością.
Dlaczego augmentacja kości jest potrzebna?
Odpowiednie podłoże kostne jest niezbędne do przeprowadzenia wszczepienia implantu. Utrata kości występuje najczęściej ze względu na wiek, bezzębie lub choroby).
Zły stan tkanki kostnej mógłby przyczynić się do poważnych komplikacji leczenia implantologicznego (przykładem jest całkowite odrzucenie przeszczepu) lub wręcz uniemożliwić procedurę. Zanik kości to także poważny problem u pacjentów protetycznych, którzy ze względu na ubytki tkanki kostnej będą mieć problem z dopasowaniem odpowiedniej protezy zębowej.
Rodzaje augmentacji kości
Odbudowa kości pod implanty może być wykonana na różne sposoby. Wyszczególniamy trzy metody – są to:
- Autogenna augmentacja kości – wszczepiany materiał kostny stanowi pełnowartościową tkankę kostną pacjenta,
- Alloplastyczna augmentacja kości – pacjentowi wszczepia się syntetyczny materiał kościozastępczy,
- Homogenna augmentacja kości – materiał kostny pochodzi od dawcy.
Jak długo trwa odbudowa kości szczęki?
Regeneracja kości szczęki to nie tylko zabieg przeprowadzany na jednej wizycie. To proces. W przypadku niewielkich ubytków czas odbudowy kości wynosi zazwyczaj od 3 do 6 miesięcy, zaś w skomplikowanych przypadkach, gdy doszło do bardzo rozległego zaniku tkanki, może upłynąć nawet 9 lub 12 miesięcy.
Dlatego tak ważne jest, by nie zwlekać z podjęciem decyzji o leczeniu. Zanik kości szczęki to nie tylko przeszkoda w przeprowadzeniu implantacji. To także przyczyna dysfunkcji aparatu żucia, mająca wpływ na urodę (w wyniku rozległego zaniku tkanki kostnej dochodzi do zapadnięcia dolnego piętra twarzy).
Warto skonsultować się ze specjalistą, który po przeprowadzeniu diagnostyki stworzy plan leczenia i przeprowadzi zabieg augmentacji kości, co zaowocuje w przyszłości wszczepieniem implantów i odbudową pięknego uśmiechu pacjenta.