pl
  • Stomatologia zachowawcza
16 sierpnia - 2023

Wypełnienie tymczasowe

Wypełnienie tymczasowe

Nie zawsze leczenie ubytków kończy się na jednej wizycie w gabinecie stomatologicznym. Jeżeli przeprowadzany zabieg ma charakter wieloetapowy, wówczas dentysta decyduje o wypełnieniu tymczasowym zęba. W ten sposób zabezpiecza go przed przedostawaniem się bakterii, pozwalając na kontynuowanie leczenia w późniejszym okresie.

W przypadku, gdy dentysta nie może zakończyć leczenia, założenie stałej plomby mija się z celem. Na kolejnej wizycie trzeba będzie ją zniszczyć, co w przypadku wypełnienia światłoutwardzalnego może być dość trudne. Biorąc pod uwagę fakt, że fleczer wykonany jest ze specjalnego materiału, w każdej chwili można go łatwo zdjąć.

Opatrunek zęba

Wypełnienie tymczasowe zęba (znane również jako fleczer) najczęściej pojawia się w ramach wieloetapowego leczenia kanałowego. Czasami jednak stomatolog podejmuje decyzję o tym, że założona zostanie tymczasowa plomba podczas leczenia zachowawczego – zwykle w przypadku głębokiej próchnicy docierającej aż do miazgi zęba.

Tymczasowy opatrunek zęba musi spełniać wiele kryteriów, dzięki którym zapewni odpowiednią ochronę przed bakteriami i dalszym rozwojem próchnicy. Taki materiał stomatologiczny powinien charakteryzować się odpowiednią trwałością, dobrą szczelnością, neutralnym smakiem, niereaktywnością.

Materiały, które wykorzystujemy

Nasz gabinet dentystyczny posiada szeroki wybór glasjonomerów – materiałów stomatologicznych używanych jako wypełnienia tymczasowe. Wszystkie posiadają cechy, które powinien spełniać dobry fleczer, zapewniając bezpieczeństwo i chroniąc przed wnikaniem resztek jedzenia czy rozwojem bakterii.

Zakładając glasjonomer, pacjenci mogą wybierać pośród takich wypełnień jak m.in. tlenek cynku, cement cynkowo-siarczanowy, cement tlenkowo-cynkowo-eugenolowy. Największą popularnością cieszy się jednak tlenek cynku, który świetnie sprawdza się jako tymczasowa plomba z uwagi na sprzyjaniu cofaniu się procesu próchnicowego.

Umów wizytę: