pl
  • Stomatologia zachowawcza
02 września - 2023

Nadwrażliwość zębów

Nadwrażliwość zębów

Wiele osób – regularnie lub epizodycznie – doświadcza problemu nadwrażliwości zębów na to co zimne, gorące, kwaśne lub słodkie. Reklamy w mediach sugerują, że wystarczy zmienić pastę do zębów, by raz na zawsze pożegnać się z bólem podczas jedzenia lub picia. Czy jednak rzeczywiście problem nadwrażliwości jest tak łatwy do rozwiązania?

Ból w nadwrażliwości jest intensywny, przeszywający i na szczęście krótki. Najczęściej (choć pacjent może nie odczuwać tego tak precyzyjnie) ból zlokalizowany jest w okolicach szyjek zębowych, czyli tuż przy dziąsłach. Trwa tak długo, jak długo na zęby oddziałuje bodziec przyczynowy.

Jak powstaje nadwrażliwość?

Znajdująca się tuż pod szkliwem zębina to tkanka budująca ząb. W swej strukturze posiada liczne kanaliki prowadzące do miazgi – unerwionej tkanki zęba. Gdy kanaliki zębinowe są otwarte, dochodzi do pobudzania receptorów bólowych w miazdze. Zdrowy ząb jest chroniony przez szkliwo. Erozja szkliwa powoduje zaś odsłonięcie kanalików zębinowych i wystawienie ich na działanie czynników zewnętrznych. Przyczyną nadwrażliwości są także odsłonięte szyjki zębowe.

Przyczyny:

  • niewłaściwa higiena jamy ustnej (w tym nieprawidłowa technika szczotkowania zębów oraz szczoteczka o zbyt twardym włosiu, co powoduje odsłanianie szyjek zębowych),
  • nieumiejętne stosowanie produktów wybielających, które mogą osłabiać szkliwo, a tym samym prowadzić do nadwrażliwości,
  • nadmierne ścieranie powierzchni zębów w wyniku bruksizmu bądź szkodliwych nawyków (obgryzanie paznokci, długopisów itd.),
  • częste spożywanie produktów osłabiających szkliwo, takich jak napoje typu cola, cytrusy,
  • częste wymioty lub refluks,
  • wady zgryzu,
  • urazy mechaniczne zębów,
  • przebyte zabiegi stomatologiczne (skaling, piaskowanie).

Pasty i płukanki do zębów z nadwrażliwością zawierają składniki wzmacniające strukturę szkliwa i pozostawiające na nim ochronną warstwę, która zapobiega dolegliwościom bólowym w kontakcie z czynnikami drażniącymi.

Nadwrażliwość a próchnica

Samo stosowanie specjalnej pasty w odpowiedzi na ból zęba nie wystarczy. Przyczyna nadwrażliwości powinna być zdiagnozowana w gabinecie stomatologicznym. U wielu ludzi przyczyną nadwrażliwości jest próchnica, która wymaga natychmiastowego leczenia. Ponadto, po wyeliminowaniu innych przyczyn bólu zębów, lekarz stomatolog może zaoferować specjalistyczne zabiegi, które pozwolą pożegnać problem zębów wrażliwych. Jednym z takich zabiegów jest fluoryzacja. Lekarz dentysta pokrywa zęby pacjenta lakierem fluorowym, który wzmacnia szkliwo i uodparnia je na czynniki drażniące. Fluoryzację można powtarzać co kilka miesięcy.

W leczeniu nadwrażliwości stosuje się także dedykowane impregnaty, materiały stymulujące mineralizację oraz kompozyty, które izolują zakończenia nerwowe od czynników drażniących.

Umów wizytę: