Postęp stomatologiczny sprawił, że braki w uzębieniu nie są aż tak problematyczne jak miało to miejsce w minionych latach, czy też dekadach.
Jednym ze sposobów na uzupełnienie braków jest wykonanie mostu protetycznego, który jak każdy tego typu zabieg powinien zostać poprzedzony konsultacją stomatologiczną. W jej trakcie lekarz ocenia skalę problemu i na podstawie przeprowadzonych badań diagnostycznych oraz wywiadu z Pacjentem dobiera odpowiednią metodę leczenia.
Co to jest most protetyczny?
Głównym zadaniem mostu protetycznego jest przywrócenie funkcji żucia, mowy, a także estetyki, celem poprawienia komfortu i samooceny Pacjenta. Jest to możliwe dzięki uzupełnieniu braków zębowych.
Co do zasady mosty mocowane są na sąsiednich, oszlifowanych zębach zwanych filarami lub ewentualnie na implantach. Pozwala to na uzyskanie stabilnej konstrukcji, która za pomocą zębów ceramicznych (przęseł) wypełnia luki międzyzębowe.
Ze względu na wiele czynników takich jak materiały, konstrukcja czy chociażby ilość utraconych zębów wyróżniamy trzy główne rodzaje mostów protetycznych:
- mosty tradycyjne,
- mosty adhezyjne,
- mosty na implantach.
- poprawa funkcji żucia i mowy,
- poprawa estetyki uśmiechu (wygląd zbliżony do naturalnych zębów),
- zwiększony komfort oraz samoocena Pacjentów,
- stabilizacja sąsiadujących zębów.
Jak założyć most protetyczny?
Jak już wcześniej wspomnieliśmy – cały proces rozpoczyna się od wizyty konsultacyjnej, podczas której lekarz ocenia predyspozycje Pacjenta do założenia mostu i przedstawia plan ewentualnego leczenia.
W trakcie kolejnej wizyty następuje przygotowanie pod uzupełnienia protetyczne. W tym celu lekarz szlifuje zęby Pacjenta, pobiera wycisk, dobiera odpowiedni kolor pasujący do pozostałych zębów i na koniec zakłada most tymczasowy.
Ostatnim krokiem dzielącym nas od odbudowy pełnego uśmiechu jest zamiana tymczasowego rozwiązania na gotowe uzupełnienie.
Wskazania i przeciwwskazania do zakładania mostu protetycznego
Mosty protetyczne umożliwiają przywrócenie naturalnego uśmiechu w przypadku utraty własnych zębów. Jest to metoda szczególnie polecana w momencie, w którym pozostałe uzębienie Pacjenta jest w dobrym stanie. Predyspozycje do nawracających chorób dziąseł oraz zębów pełniących rolę filarów, stanowią podstawę do rezygnacji z zastosowania mostów.
Jakie są korzyści z zakładania mostu protetycznego?
Mosty protetyczne pozwalają uzyskać szereg korzyści dla naszego uśmiechu, dzięki uzupełnieniu brakujących zębów, wśród których najistotniejsze to:
Wskazówki dotyczące codziennej pielęgnacji mostu protetycznego
Mosty protetyczne stanowią alternatywę dla protez ruchomych, pozwalając na uzupełnienie częściowych braków w uzębieniu. Z racji tego, że zastępują naturalne zęby, należy o nie dbać z podobną starannością.
Codzienne szczotkowanie i czyszczenie przestrzeni międzyzębowych za pomocą nici dentystycznych, specjalnych szczoteczek lub irygatorów to połowa sukcesu. Dopełniają go regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym.
Porady stomatologiczne dla osób noszących mosty protetyczne
Przestrzeganie zdrowych nawyków żywieniowych oraz dbanie o higienę jamy ustnej to podstawa do zachowania żywotności mostu protetycznego.
Warto również pamiętać o tym, żeby unikać czynników mogących uszkodzić most, a jeśli zauważycie jakiekolwiek defekty filarów i przęseł mostu lub po prostu zaczniecie odczuwać dyskomfort oraz ból żuchwy lub szczęki, to polecamy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.