pl
  • Stomatologia estetyczna
29 marca - 2024

Licówki – czy warto je zakładać?

Licówki – czy warto je zakładać?

Istnieje wiele sposobów na to, by poprawić wygląd zębów w gabinecie stomatologicznym. Pacjenci, którzy odczuwają dyskomfort z powodu przebarwienia endodontycznego oraz innych defektów estetycznych, np. diastemy, szukają takiego rozwiązania, które pozwoli im na długo zmienić wygląd ich uśmiechu. Skuteczną metodą w stomatologii estetycznej są licówki. Do złudzenia przypominają naturalne zęby. Ponadto są bezpieczne i trwałe.

Licówki pełnoceramiczne – zacznijmy od kilku istotnych informacji

Licówki to uzupełnienie protetyczne w postaci cienkich nakładek przytwierdzanych do przedniej powierzchni zębów w celu ujednolicenia ich kolorytu, zamaskowania defektów estetycznych i wyrównania kształtu. Pacjenci mogą zdecydować się na:

  • licówki porcelanowe,
  • licówki pełnoceramiczne,
  • licówki kompozytowe,
  • licówki akrylowe,
  • licówki ceramiczne,
  • licówki ręcznie malowane.

To, co niezwykle ważne, z założeniem licówek nie wiąże się osłabienie zębów. Szlifowanie jest nieznaczne, wyłącznie na poziomie szkliwa. Licówki czasem są mylone z koronami, jednak są to zupełnie inne rodzaje uzupełnień protetycznych. Korona zastępuje utracony ząb i jest osadzana na naturalnym korzeniu zęba lub na implancie, natomiast licówka to nakładka przytwierdzana do zęba. Na jaki rodzaj licówek się zdecydować?

W naszym gabinecie stosujemy licówki porcelanowe. Są to cienkie płytki z porcelany, które wyglądem przypominają naturalne zęby. Są trwałe i odporne na przebarwienia, co czyni je wieloletnim sposobem na metamorfozę uśmiechu.

Założenie licówek to rozwiązanie dla wielu osób chcących pozbyć się kompleksów i w swobodny sposób pokazywać swój uśmiech. Są też idealnym rozwiązaniem w przypadku trudnych do usunięcia przebarwień zębów. Kto zatem powinien zdecydować się na licówki porcelanowe?

Kiedy dentysta może doradzić pacjentowi założenie licówek?

Do założenia licówek porcelanowych warto skłonić się w sytuacji, gdy:

  • posiadamy widoczne przebarwienia zębów w wyniku zażywania leków lub palenia papierosów, (bądź po leczeniu endodontycznym),
  • chcemy zakryć defekty estetyczne, np. diastemę,
  • zamierzamy wyrównać kształt zębów.

Proces założenia licówek może dotyczyć zarówno pojedynczych zębów, jak też wszystkich przednich. Stomatolog w uzgodnieniu z pacjentem tworzy indywidualny plan leczenia i ustala, jak szeroki zakres zmian zostanie wprowadzony.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nie każdy jednak może skorzystać z takiego rozwiązania. Do przeciwwskazań zaliczamy:

  • bruksizm,
  • nawykowe obgryzanie paznokci,
  • zaburzenia okluzyjne,
  • stany zapalne dziąseł,
  • próchnicę.

Ważna jest zatem pierwsza wizyta, podczas której lekarz zbiera wywiad, analizuje stan zdrowia pacjenta i dokonuje kwalifikacji do dalszego postępowania.

Licówki na zęby – etapy tworzenia pięknego uśmiechu

Decydując się na zastosowanie licówek porcelanowych należy liczyć się z koniecznością odbycia kilku wizyt w gabinecie stomatologicznym. Cały proces rozpoczyna się od konsultacji i zaplanowania leczenia.

Na pierwszej wizycie dentysta ocenia stan zdrowia jamy ustnej pacjenta (wyklucza choroby dziąseł i zębów), omawia oczekiwania i ustala, czy licówki porcelanowe są odpowiednim rozwiązaniem. Dentysta może zrobić zdjęcia rentgenowskie. Kluczowe jest pobranie wycisku zębów, aby stworzyć precyzyjny plan leczenia. To pozwoli na wykonanie przez techników dentystycznych idealnie dobranych licówek porcelanowych.

Przed rozpoczęciem procedury należy zapisać się również na higienizację, by usunąć kamień nazębny, będący pożywką dla bakterii próchnicowych.

Na kolejnej wizycie dentysta przygotowuje zęby pod licówki. Szlifuje cienką warstwę szkliwa (około 0,5 mm). Zabieg ten może odbywać się w znieczuleniu miejscowym i nie stanowi źródła dyskomfortu dla pacjenta. Procedura szlifowania przedniej powierzchni zębów pozwala zapewnić miejsce na licówkę.

Jest to ważne, aby licówka dobrze przylegała i wyglądała naturalnie. Po przygotowaniu zębów, dentysta robi nowy wycisk, który posłuży do wykonania licówek w laboratorium protetycznym. W tym czasie pacjent może otrzymać licówki tymczasowe, aby chronić przygotowane zęby.

Następny etap to montaż licówek. Gdy licówki są gotowe, pacjent wraca na kolejną wizytę, podczas której dentysta przymierza licówki do zębów, aby zweryfikować ich dopasowanie, kolor i kształt. Następnie, po dokonaniu wszelkich niezbędnych korekt, licówki są przyklejane do zębów specjalnym cementem i utwardzane światłem. Na koniec dentysta ocenia zgryz pacjenta i dokonuje ewentualnych korekt, aby zapewnić komfort i funkcjonalność.

Każdy z tych etapów jest kluczowy, by zapewnić estetyczny i funkcjonalny rezultat oraz zadowolenie pacjenta z nowego uśmiechu. W tym miejscu warto także zaznaczyć, że właściwa higiena jamy ustnej i regularne wizyty kontrolne u dentysty są istotne dla utrzymania długotrwałego efektu i zdrowia licówek porcelanowych.

Czy w takim razie warto założyć licówki?

Nowoczesna stomatologia estetyczna proponuje coraz więcej skutecznych metod poprawy estetyki wyglądu naturalnego uzębienia. Jednym z rozwiązań są licówki. Dzięki nim można zamaskować defekty uśmiechu, tworząc jego nową, atrakcyjną wersję. Licówki porcelanowe warto założyć w takich sytuacjach, jak:

  • nierówne zęby,
  • trudne do usunięcia przebarwienia,
  • diastema,
  • niesatysfakcjonujący kształt zębów.

Niektórzy pacjenci obawiają się, że licówki niszczą zęby, jednak nic bardziej mylnego. Wymagają szlifowania zębów tylko w obrębie warstwy szkliwa i nieznacznie ingerują w twarde tkanki zęba. Jest to zatem w pełni bezpieczna metoda, która pozwala na lata odmienić swój uśmiech.

Licówki to zatem skuteczny sposób polecany tym pacjentom, którzy mając pełne uzębienie o niesatysfakcjonującej estetyce, chcą dokonać metamorfozy, z zastosowaniem trwałej przez wiele lat, mało inwazyjnej metody z zakresu stomatologii estetycznej.

Umów wizytę: