Profilaktyka próchnicy odgrywa znaczącą rolę, o czym powinni pamiętać nie tylko dorośli, ale również dzieci. Dlatego gabinet stomatologiczny przeprowadza specjalny zabieg, jakim jest fluoryzacja. Stanowi on jeden z ważnych elementów prawidłowej higieny jamy ustnej.
Jak mówi definicja, fluoryzacja jest zabiegiem polegającym na pokrywaniu szkliwa fluorem. Cały proces odbywa się zupełnie bezboleśnie i bezinwazyjnie, dlatego nie wymaga żadnego znieczulenia. Stomatolog przeprowadza fluoryzację w formie lakierowania zębów – uważa się to za metodę najbardziej skuteczną.
Dlaczego wykonuje się fluoryzację zębów
Fluoryzacja jest ważnym zabiegiem z zakresu higienizacji, ponieważ pozwala wzbogacić zęby o fluor. Jest to pierwiastek niezbędny dla zdrowia uzębienia – wzmacnia szkliwo oraz zwiększa odporność zębów na działanie szkodliwych czynników, w tym bakterii wywołujących próchnicę. Dzieje się tak, ponieważ fluor – wnikając do środka, wzmacnia związki wapnia, zapobiegając ich rozpuszczaniu w kwasach.
Zabieg fluoryzacji przeprowadza się przede wszystkim w ramach profilaktyki. Lakierowanie pozwala zmniejszyć ryzyko próchnicy nawet o 40%. Zapobiega remineralizacji szkliwa oraz skutecznie wspiera leczenie nadwrażliwości uzębienia po spożyciu gorących lub zimnych napojów / pokarmów, słodkich i kwaśnych produktów.
Dla kogo jest fluoryzacja?
Fluoryzacja jest zabiegiem, któremu systematycznie powinien poddawać się każdy – bez względu na wiek. Stomatolog zaleca lakierowanie przede wszystkim u dzieci – zęby mleczne są bowiem tak samo narażone na próchnicę jak zęby stałe. Fluoryzacja będzie stanowić świetne uzupełnienie zabiegu, jakim jest lakowanie (wypełnienie bruzd zębów trzonowych i przedtrzonowych specjalną substancją).
Lakierowanie zębów warto także przeprowadzić u osób, u których doszło do odsłonięcia szyjek zębowych – także w trakcie leczenia ortodontycznego. Zabieg fluoryzacji sprawdzi się również w przypadku powstawania przebarwień czy chęci zapobiegnięcia próchnicy wtórnej w okolicach koron, uzupełnień protetycznych, itp.